هشدار برندگان جایزه‌ی صلح نوبل: جهان یک تکانه با بحران اتمی فاصله دارد

هشدار برندگان جایزه‌ی صلح نوبل: جهان یک تکانه با بحران اتمی فاصله دارد

سخنگوی کمپین بین‌المللی برای نابودی تسلیحات هسته‌ای(ICAN)، دیروز پس از دریافت جایزه‌ی صلح نوبل به همگان هشدار داد که جهان یک تکانه و جنون عانی کوچک با بحران هسته‌ای فاصله دارد. «بئاتریس فین» حقوقدان سوئدی و مدیر کمپین آیکان، اعلام کرد که انسان‌ها باید میان متوقف کردن تولید ‌سلاح‌های هسته‌ای و پایان‌ یافتن حیات بشری یکی را انتخاب کنند.

</p>
<p>همانطور که ‌می‌دانید احتمال شروع حملات متقابل هسته‌ای روز به روز بیشتر می‌شود. این بیشتر به علت مشوش بودن رابطه‌ی موجود میان سردرمداران آمریکا و کره شمالی است. <a href="http://dgto.ir/roj">پرتاب موشک‌های ICBM در ماه گذشته</a> جوامع بشری را نگران قابلیت‌های نهفته‌ی هسته‌ای این کشور کرده است. از سوی دیگر رفتار خشمگین و طعنه‌ زنی‌های ترامپ تنش موجود میان این دو کشور را روز به روز بیشتر می‌کند.</p>
<p>[digipullqoute place="right"]تنظیم‌ عهد‌نامه‌هایی برای منع استفاده از سلاح‌های هسته‌ای از فعالیت‌های این کمپین بوده است

کمپین آیکان کوشش‌های بسیاری در زمینه روشن‌ سازی خطر سلاح‌های هسته‌ای و تنظیم‌ عهد‌نامه‌هایی برای منع استفاده از آنها انجام داده است. از این رو کمپین یاد شده که در واقع شبکه‌ی گسترده از ۴۰۰ سازمان‌ غیر دولتی (NGO) است، دیروز موفق شد جایزه صلح نوبل را به خود اختصاص دهد.

ایزومی ناکامیتسو معاون دبیر‌کل سازمان ملل در کنار بئاتریس فین حقوقدان سوئدی و مدیر کمپین ICAN

فین پس از کسب جایزه نوبل در شهر اسلو‌ی نروژ گفت:

«تهدید شروع‌ حمله‌های هسته‌ای حتی از دوران جنگ سرد نیز بیشتر است و یک جنون آنی از سوی کشور‌ها می‌تواند به از بین رفتن شهرها و کشته شدن میلیون انسان منتهی شود.»

به باور «ایزومی ناکامیتسو» معاون دبیر‌کل سازمان ملل، موفقیت بین المللی کمپن ICAN در زمان مناسبی پیش آمده چرا که اکنون مردم در عصری زندگی می‌کنند که هر لحظه امکان شروع‌حمله‌های متوالی هسته‌ای وجود دارد و باید همگان به پیامد‌ این خطرات آگاه باشند.

The post هشدار برندگان جایزه‌ی صلح نوبل: جهان یک تکانه با بحران اتمی فاصله دارد appeared first on دیجیاتو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *