محدودیت ها اثری ندارند؛ اپ های کنترل رفتار فرزندان در فضای مجازی ناکارآمد هستند

محدودیت ها اثری ندارند؛ اپ های کنترل رفتار فرزندان در فضای مجازی ناکارآمد هستند

فضای مجازی همان قدر که مفید است به همان اندازه هم می تواند تاثیرات منفی روی افراد، به خصوص کودکان و نوجوان ها، بگذارد. با وجود اینکه اپ های کنترل رفتار آنلاین فرزندان برای کاهش همین خطرات آمده اند ولی مطالعات جدید نشان می دهند که این اپلیکیشن ها نه تنها کارآمد نیستند بلکه می توانند فاصله بین والدین و بچه را بیشتر کنند.

در یک نظرسنجی آنلاین که توسط دانشگاه فلوریدا انجام شد، محققین این مجموعه رفتار 200 پدر و مادر که حداقل یک بچه بین سن 13 تا 17 سال دارند را زیر نظر گرفتند. از این میان، آن هایی که از اپ های کنترل رفتار فرزند استفاده می کردند رفتار سخت گیرانه تری داشتند و خیلی با بچه هایشان سازش نمی کردند.

از بین 200 خانواده، نصف شان به استفاده از اپلیکیشن های کنترل رفتار فرزندان اعتراف کردند

قضیه زمانی جالب تر می شود که بدانید فرزندان این دسته از خانواده ها، بیشتر از بقیه بچه ها در معرض محتویات نامناسب فضای مجازی قرار داشتند و در زمان آنلاین بودن هم احساس نا امنی می کردند. در ادامه این تحقیقات، محققین به سراغ گوگل پلی هم رفتند و به نظرات زیر 736 اپلیکیشن کنترل رفتار نگاهی انداختند.

در حالی که والدین به اپ ها امتیازات عمدتا مثبت می دادند ولی 79 درصد از بچه ها با دو ستاره یا کمتر (در گوگل پلی، به اپلیکیشن ها از یک تا پنج ستاره می توان داد) از آن ها استقبال می کردند. کودکان این برنامه ها را نقض حریم شخصی می خوانند و اعتقاد دارند که خانواده ها را تبدیل به تعقیب کننده می کند.

جدا از اینکه چون پدر و مادرهایشان وقت زیادی را پای اپ های کنترل رفتار فرزند می گذارند دیگر نمی توانند به اندازه گذشته به کارهای خانه برسند. با توجه به این دو مطالعه، محققان در گزارشی نتیجه گرفتند که اپلیکیشن های کنترل رفتار کنونی، امنیت حضور بچه ها در فضای مجازی را تضمین نمی کند.

از طرفی در این گزارش ذکر شده که نوجوانان نیازمند فضایی آزاد برای یادگیری مکانیزم های مقابله و استفاده آن ها در زندگی هستند. همچنین محققین پیشنهاد کرده اند که نسل آینده اپ های کنترل رفتار، شامل ویژگی هایی باشند تا هم خانواده ها را با بچه ها نزدیک تر کند و هم به نوجوانان یاد دهند که چگونه با مشکلات فضای آنلاین کنار بیایند.

بد نیست بدانید اپلیکیشن های کنترل رفتار فرزندان وب سایت هایی که بچه ها به آن ها سر می زنند را به والدین نشان می دهند، بعضی سایت ها را بلاک می کنند و حتی می توانند محدودیت زمانی برای استفاده فرزندان از اینترنت بگذارند. در این بین می توان به اپ محبوب Parental Control & Screen Time اشاره کرد.

The post محدودیت ها اثری ندارند؛ اپ های کنترل رفتار فرزندان در فضای مجازی ناکارآمد هستند appeared first on دیجیاتو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *