بررسی بازی پاپالند؛ کله‌ها هم گاهی خسته می‌شوند

بررسی بازی پاپالند؛ کله‌ها هم گاهی خسته می‌شوند

خیلی سخت است پاپالند را بازی کنید و عاشقش نشوید. پاپالند با داستان خود هم به اندازه Plants Vs Zombies عجیب است و هم به لطف طراحی هنری، افکت‌های صوتی و تا حدودی ایده‌های گیم‌پلی عنوانی «اوریجینال» به حساب می‌آید؛ بازی از همان ابتدا با روایت داستانش سعی کرده متفاوت باشد و در ادامه نیز به کمک بقیه بخش‌ها به هدفش می‌رسد.

پاپالند: فرار کله‌ها اثر بی نقصی نیست ولی وقتی ویژگی‌های مثبت آن را می‌بینیم و آن‌ها را با کلیشه‌های دنیای موبایل مقایسه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که پاپالند جزو همان بازی‌هایی است که صنعت گیم به آن‌ها نیاز دارد. عناوین انگشت شماری که هر از چند گاهی می‌آیند، سبک‌های فراگیر شده را می‌شویند و پایین می‌برند.

هر چند این چرخه هیچوقت تمام نمی‌شود و بازی‌های تکراری باز به موفقیت‌ می‌رسند ولی عناوینی مثل پاپالند: فرار کله‌ها حکم موانعی را دارند که باعث می‌شوند پلتفرم تلفن‌های هوشمند بیش از این به دره کلیشه‌ها سقوط نکند و همچنان سورپرایزهایی در چنته داشته باشد.

داستان بازی از یک نقاشی با مداد سیاه آغاز می‌شود. زمانی که به خاطر قیچی، کاغذ نقاشی به چند تکه تقسیم شده و تکه‌های دنیای «پاپالند» به وجود می‌آیند. در این میان شخصیت‌هایی با نام«کله‌ها ساکن دنیای پاپالند می‌شوند و در حالی که زندگی خوبی را سپری می‌کردند اما حضور بیگانه‌ها همه چیز را خراب می‌کند.

داستان هیچوقت در بازی‌های رکوردی مهم نیست ولی استودیوی «نووا گیمر» با استفاده از یک سری اتفاقات عجیب توانسته به عنوانش و شخصیت‌هایی که ساخته هویت ببخشد. پاپالند گیم‌پلی ساده‌ای دارد. در بازی نقش کله‌ها را دارید و هر بار که بازی را آغاز می‌کنید باید مراقب باشید تا طعمه بیگانه‌ها نشوید.

با نگه داشتن سمت راست یا چپ صفحه، کله به جهتی که خواستید پرواز می‌کند. اگر هم هر دو را بگیرید، او مستقیم بالا می‌رود. در این بین نیز بیگانه‌ها از پایین تیراندازی می‌کنند تا مانع پیروزی کله‌ها بشوند. حالا وظیفه بازیکن چیست؟ در محیط کله‌هایی بادکنکی وجود دارد که اگر چند ثانیه روی آن‌ها بایستید، می‌ترکند. بنابراین کار سختی پیش رو ندارید، تا جایی که می‌توانید از این بادکنک‌ها بترکانید.

عناوین رکوردی معمولا بعد از چند ساعت خسته کننده می‌شوند و برای پاپالند، توسعه‌دهنده سعی کرده با ویژگی‌هایی تازگی عنوانش را حفظ کند که مهمترین آن‌ها را می‌توانیم به نام دشمنان متنوع بازی بزنیم. در بازی هر چه قدر که پیش می‌روید، دشمنان متفاوت‌تری جلوی‌تان را می‌گیرند.

نکته مثبت اینجاست که در پاپالند کاملا هم بی‌ دفاع نیستید و با ترفندهایی قابلیت این را دارید تا بیگانه‌ها را نابود کنید. در بعضی از قسمت‌ها، دو کاراکتر «ابر» و «درخت گوشتخوار» ظاهر می‌شوند و آن‌ها در نبرد با بیگانگان کمک‌تان خواهد کرد. استفاده از این دو موجود چالش‌های خودش را دارد و اگر مراقب نباشید، ممکن است که خودتان طعمه‌شان شوید.

سازنده به کمک این ویژگی عنوانش را از اثری که در آن «فقط باید فرار کنید» جدا کرده و با دادن فرصت‌هایی حس برتری را به مخاطب داده است. البته این بخش همچنان جای پیشرفت دارد. فرصت‌هایی که از آن‌ها حرف می‌زنیم، خیلی سخت (به خصوص برای ابرها) به وجود می‌آیند و بازی بیش از حد به قسمت فرارش متکی است.

مشکل هم اینجاست که در قسمت فرار از تیرهای بیگانه‌ها، بعد از چند ساعت پاپالند از تب و تاب می‌افتد. در عناوین رکوردی، یکی از ترفندهای سازندگان برای افزایش جذابیت بازی‌ها به آغازهای متفاوت باز می‌گردد. به عبارت دیگر هر بار که بازی را شروع می‌کنید شاهد شخصیت‌های جدید، محیط‌های متنوع و در حالت خلاصه‌تر «چالش‌های متفاوت» خواهید بود.

این مسئله خیلی کمتر در پاپالند دیده می‌شود و به همین خاطر بازی با تمام تلاش‌هایش اما نمی‌تواند کاملا از ورطه تکرار فرار کند. در واقع مشکل این نیست که چرا بعد از هر باخت، بازی دوباره از اول می‌آید. مشکل این است که چرا در این موقعیت، دوباره همان شخصیت‌ها و چالش‌ها را با تغییرات خیلی کم می‌بینیم. سازنده تلاش زیادی برای تنوع عنوانش کرده ولی بعضی مشکلات کار را خراب کرده است.

پاپالند یکی از بهترین‌های موبایل است. بازی از لحاظ گرافیکی و صداگذاری از بهترین‌های گوشی به حساب می‌آید و با وجود اینکه از لحاظ گیم پلی همچنان جای کار دارد ولی باز همین ایده‌های کنونی هم به اندازه کافی بازی را لذت بخش کرده‌اند. بد نیست بدانید که در رویداد گیمستان روز گذشته، پاپالند توانست دو جایزه «بهترین بازی موبایل» و «بهترین طراحی بصری» را به دست بیاورد.

در گفت و گو با اسماعیل صبوری، مدیر عامل نووا گیمز، از تاثیر این موفقیت روی آینده بازی گفتیم و او پاسخ داد: «این اتفاق به ما انگیزه خیلی زیادی میدهد و در روحیه تیم تاثیر مثبت دارد. اینکه اعضای تیم قبل از انتشار رسمی بازی نتیجه کارشان را میبینند، کمک می‌کند تا در ادامه راه با دید بازتر قدم ها رو بردارند و تلاششان را بیشتر کنند.»

پاپالند فعلا برای بازار داخلی منتشر شده اما با توجه به صحبت‌های توسعه‌دهنده مطمئنا در آینده‌ای نزدیک شاهد انتشار بازی برای بازارهای جهانی هم خواهیم بود. اگر می‌خواهید یکی از بهترین‌ بازی‌های ایرانی امسال را تجربه کنید، پیشنهاد می‌کنیم پاپالند را از دست ندهید.

پاپالند: فرار کله ها
  • پاپالند: فرار کله ها
  • قیمت: رایگان با پرداخت درون برنامه ای
  • سازنده: نووا گیمز
  • سیستم عامل: اندروید
  • حجم: 37.6 مگابایت
دانلود

.badgeimg margin-top: 2px; margin-botton: 2px; padding: 5px;
.dbbutton border-style: solid; border-color: #dbdbdb; margin-top: 2px; margin-botton: 2px; padding: 5px;

The post بررسی بازی پاپالند؛ کله‌ها هم گاهی خسته می‌شوند appeared first on دیجیاتو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *