ابر تورم در راه بازار خودرو؛ از پراید 40 میلیونی تا ساندرو 150 میلیونی

ابر تورم در راه بازار خودرو؛ از پراید 40 میلیونی تا ساندرو 150 میلیونی

با بالا رفتن قیمت ارز و سکه قیمت خودرو هم در بازار بالا رفته و شاید اگر نگاهی به قیمت برخی از خودروهای داخلی بیندازید برچسب های قیمتی که بر روی برخی از خودروها ببیند را باور نکنید. بررسی‌ ها از بازار خودروی تهران نشان می‌ دهد که قیمت خودروهای داخلی طی 3 روز اخیر با رشد مواجه شد و از جمله خودروهایی که بیشترین رشد قیمت را تجربه کرده اند نیز می توان به ساندرو استپ وی و تندر پلاس اتوماتیک اشاره کرده که هم اکنون به ترتیب برچسب قیمتی  100 و 90 میلیون تومان را بر خود دارد. بر اساس این گزارش با وجود افزایش قیمت خودروهای داخلی اما خرید و حتی فروش نیز در بازار راکد بوده و در حد بسیار کمی انجام می‌ شود.
در ادامه بدون هیچ توضیح اضافه ‌ایی لیست قیمت خودروهای داخلی در بازار آمده است.اما این تمام ماجرا نیست. در روزهای اخیر عملا ارائه ارز 4200 تومانی به تولید کنندگان خودرو متوقف شده است و قطعه سازان نیز مدت هاست برای تامین قطعات مورد نیاز خود با کمبود ارز مواجهند. برای رفع این مشکل طی روزهای اخیر مسئله ایجاد بازار ثانویه ارز مطرح شده که نرخ دقیق آن مشخص نیست اما براساس شواهد موجود در صورت ارائه ارز با قیمتی بیشتر از 7000 تومان در این بازار و در پی افزایش ۱۰۰ درصدی نرخ محصولات پتروشیمی و فولادی در بورس کالا،، قیمت پراید، نماد تورم به ۴۰ میلیون خواهد رسید.

همچنین به گفته رئیس انجمن تولید کنندگان تایر ایران، کارخانجات تایرسازی کشور تنها برای 10 الی 20 روز دیگر مواد اولیه خام در اختیار دارند و در صورت عدم تخصیص ارز، روند تولید تایر در کشور نیز متوقف خواهد شد.

از سوی دیگر اعمال تحریم‌های جدید بر صنایع فلزی و پتروشیمی، امکان صادرات این محصولات و انتقال ارز آنها را با مشکل مواجه می‌کند. آزادسازی نرخ این محصولات در شرایط جنگ اقتصادی، کلیه صنایع پایین دستی کشور به عنوان مصرف‌کننده این محصولات را به تعطیلی می‌کشاند. این در حالیست که به دلیل کاهش شدید قدرت خرید مردم، اکثر صنایع دچار رکود سنگین خواهد شد. از این رو به نظر می رسد که صنعت خودرو کشور این روزها در حال پشت سر گذاشتن بدترین وضعیت قابل تصور است و اگر راهکاری برای برون رفت از این تنگنای تاریخی اندیشیده نشود، ممکن است شاهد بیکاری صد ها هزار نفر در صنایع کشور باشیم.

The post ابر تورم در راه بازار خودرو؛ از پراید 40 میلیونی تا ساندرو 150 میلیونی appeared first on دیجیاتو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *